Dlaczego warto kontrolować swoje wydatki i jak nowoczesne narzędzia w tym pomagają.

Czy wiedzieliście, że Polska jest jednym z krajów na świecie, gdzie najchętniej się korzysta z płatności zbliżeniowych? Tak jest. Polacy pokochali łatwe i szybkie płatności. To właściwie powód do dumy. Lubimy i rozumiemy nowoczesne technologie i chętnie z nich korzystamy. To jednak ma swoje drugie dno. Wydajemy pieniądze chętniej i często bez głębszych refleksji nad tym, czy wszystko co kupujemy jest nam na pewno potrzebne.

Właściwie nie ma się co dziwić. Zewsząd dopadają nas wymyślne reklamy. Producenci i sprzedawcy dwoją się i troją by pokazać nam to, że bardzo potrzebujemy nowych rzeczy. Tak napędza się rynek i tak obecnie jest zbudowany świat. My jako naród musimy przez to przebrnąć. Nasza lokalizacja geopolityczna i historia niejako wymagają od nas tego byśmy przeszli przez okres radosnego cieszenia się z tego wszystkiego co możemy kupić. Zasłużyliśmy sobie na to.

Trzeba jednak pamiętać, że wydawać, ciężko zarobione pieniądze trzeba mądrze i nie chodzi mi tu o nadmierne ograniczanie się, a bardziej o kontrolowanie tego na co, jak często i w jakiej ilości oddajemy nasze pieniądze.

Cała filozofia dap.365 opiera się właśnie o takie założenie: kontroluję wydatki. Na początek nic nie ograniczam, ale systematycznie spisuję wpływy i wydatki i w prosty, przyjemny sposób oglądam jak kształtują się moje finanse. Wizualizacje w postaci wykresów bardzo oddziaływają na wyobraźnię. „Pokrojony na fragmenty tort” wykresu kołowego, lub słupki strzelające w górę naszych wynagrodzeń i w dół naszych wydatków wpływają na to, że finanse postrzegamy przestrzennie. Pracując w grupie, takiej jak rodzina łatwo usiąść nam wspólnie z „drugą połową” i pokazać wykres na którym widać ile udało nam się zaoszczędzić, ile wydajemy na jedzenie, a ile pieniędzy wychodzi na paliwo.

Po kilku regularnych miesiącach przyglądania się naszym operacjom finansowym łatwo jest wychwycić nasze tendencje – nie zawsze właściwe, a później już prosta droga do podjęcia decyzji by coś zmienić. Oszczędzać jest zawsze warto. Zaoszczędzone pieniądze, zwłaszcza zaoszczędzone przez dobre planowanie można lepiej wykorzystać. Może mniej jeżdżąc samochodem uda się uzbierać pieniądze na kurs języka hiszpańskiego, albo egzotyczną wycieczkę do Azji. Może dojdziemy do wniosku, że zbyt mało wydajemy na rozrywkę z rodziną, a zbyt wiele na niepotrzebne dodatki, które później lądują na śmietniku.

Dzięki dap.365 można swoje finanse zobaczyć. Widzieć jak obraca się pieniędzmi, to stworzyć sobie schemat by nad nim lepiej planować. Lepsze planowanie to większe możliwości i paradoksalnie większa swoboda w podejmowaniu właściwych, trafnych decyzji.